The Scouting Combine Showcase

2013 WHL Bantam Draft (Full List, Click Here)

2012 WHL Bantam Draft (Full List, Click Here)

1. Vancouver, Tyler Benson, LW, Edmonton, AB

2. Regina, Sam Steel, C, Sherwood Park, AB

3. Prince George, Josh Anderson, RW, Duncan, B.C.

4. Brandon, Nolan Patrick, RW, Winnipeg, MB

5. Moose Jaw, Brett Howden, LW, Oak Bank, MB

6. Brandon (from Lethbridge), Kale Clague, D, Sherwood Park, AB

7. Everett, Tyson Jost, RW, Leduc, AB

8. Seattle, Dante Fabbro, D, Coquitlam, B.C.

9. Kootenay, Jared Legien, LW, Pilot Butte, SK

10. Medicine Hat, David Quenneville, D, Edmonton, AB

11. Victoria, Dante Hannoun, C, Delta,B.C.

12. Swift Current; Tyler Steenbergen; C, Sylvan Lake, AB

13. Prince Albert, Jake Kryski, F, Vancouver, B.C.

14. Red Deer, Jeff de Wit, F, Red Deer, AB

15. Tri-City, Parker Aucoin, C, Calgary, AB

16. Spokane, Jeffrey Faith, D, Wilcox, SK

17. Lethbridge (from Saskatoon), Stuart Skinner, G, Edmonton, AB

18. Calgary, Beck Malenstyn, C, Penticton, B.C.

19. Kamloops, Quinn Benjafield, RW, North Vancouver, B.C.

20. Vancouver (from Edmonton), Matt Barberis, D, Surrey, B.C.

21. Kelowna, Dillon Dube, F, Cochrane, AB

22. Seattle (from Portland), Kaden Elder, RW, Saskatoon, SK.

1 Seattle, Mathew Barzal Centre Burnaby, B.C

2 Prince George, Jansen Harkins Centre North Vancouver, B.C.

3 Prince Albert, Brendan Guhle Left Defence Sherwood Park, Alta.

4 Lethbridge, Giorgio Estephan Centre Edmonton, Alta.

5 Swift Current, Glenn Gawdin Centre Richmond, B.C.

6 Red Deer, Adam Musil Centre Burnaby, B.C

7 Prince George, Brad Morrison Centre Westside, B.C.

8 Victoria, Tyler Soy Centre Surrey, B.C.

9 Kelowna, Nick Merkley Centre Calgary, AB

10 Kootenay, Troy Murray Left Defence White City, SK

11 Everett, Kevin Davis Right Defence Kamloops, B.C.

12 Brandon, Braylon Schmyr Centre Calgary, AB

13 Victoria, Chaz Reddekopp Left Defence West Kelowna, B.C.

14 Spokane, Evan Fiala Right Defence Clavet, Sask.

15 Vancouver, Ty Ronning Right Wing Burnaby, B.C.

16 Medicine Hat, Ty Schultz Right Defence New Westminster, B.C.

17 Calgary, Brennan Riddle Left Defence Balgonie, Sask.

18 Lethbridge, Thomas Lenchyshyn Right Defence Steinbach, Man.

19 Kamloops, Jayden Halbgewachs Centre Emerald Park, Sask.

20 Seattle, Keegan Kolesar Right Wing Winnipeg, Man.

21 Tri-City, Parker Wotherspoon Defence Surrey, B.C.

22 Edmonton, Patrick Dea Goaltender St. Albert, Alta.

  

2010 WHL Bantam Draft (Full List, Click Here)

2011 WHL Bantam Draft (Full List, Click Here)

Round 1

1. Prince George, Alex Forsberg, C, Waldheim, SK;

2. Edmonton, Curtis Lazar, C, Vernon, B.C.;

3. Lethbridge, Johnathon Merkley, C, Calgary, AB;

4. Seattle, Jared Hauf, D, Calgary, AB;

5. Regina, Morgan Kilmchuk, LW, Calgary, AB;

6. Prince Albert, Joshua Morrissey, D, Calgary, AB;

7. Keegan Kanzig, D, Athabasca, AB;

8. Kamloops, Matthew Needham, C, Penticton, B.C.;

9.Kelowna, Jesse Lees, D, Calgary, AB;

10. Moose Jaw, Carter Hansen, RW, Craven, SK;

11. Swift Current, Dillon Heatherington, D, Calgary, AB;

12. Red Deer, Kayle Doetzel, D, Rosetown, SK;

13. Tri-City, Eric Comrie, G, Newport Beach, CA;

14. Medicine Hat, Spencer Jensen, D, Airdrie, AB.

15. Kootenay, Sam Reinhart, C, Hollyburn, B.C.;

16. Portland, Nicolas Petan, C, Delta, B.C.;

17. Spokane, Tyler King-Cunningham, D, Pilot Butte, SK;

18. Edmonton, Mason Geertson, D, Drayton Valley, AB;

19. Vancouver (from Tri-City), Anthony Ast, C, Burnaby, B.C.;

20. Saskatoon, Tim McGauley, C, Wilcox, SK;

21. Moose Jaw, Torrin White, RW, Medicine Hat, AB;

22. Calgary, Gregory Chase, C, Sherwood Park, AB.

 Round 1

1. Calgary Hitmen, Jake Virtanen, RW, Abbotsford, B.C.;

2. Swift Current Broncos, Brycen Martin, D, Calgary, AB;

3. Lethbridge Hurricanes (from Regina), Ryan Pilon, D, Duck Lake, SK;

4. Kamloops Blazers, Jordan Thomson, D, Wawanesa, MB;

5. Lethbridge Hurricanes, Reid Duke, C, Calgary, AB;

6. Seattle Thunderbirds, Ryan Gropp, LW, Kamloops, B.C.;

7. Everett Silvertips, Ty Mappin, C, Big Valley, AB;

8. Prince Albert Raiders, Reid Gardiner, C, Humboldt, SK;

9. Edmonton Oil Kings, Aaron Irving, D, Edmonton, AB;

10. Prince George Cougars, Jordan Harris, D, Prince Albert, SK;

11. Brandon Wheat Kings, Kord Pankewicz, D, Drayton Valley, AB;

12. Victoria, Joe Hicketts, D, Kamloops, B.C.;

13. Swift Current Broncos, Zach Gonek, D, Sturgeon County, AB;

14. Moose Jaw Warriors, Brayden Point, C, Calgary, AB;

15. Kelowna Rockets, Rourke Chartier, C, Saskatoon, SK;

16. Moose Jaw Warriors, Miles Warkentine, C, Melfort, SK;

17. Kootenay Ice, Collin Shirley, LW, Saskatoon, SK;

18. Medicine Hat Tigers, Blake Penner, C, Medicine Hat, AB;

19. Spokane Chiefs, Tanner MacMaster, C, Calgary, AB;

20. Vancouver Giants, Thomas Foster, C, Slave Lake, AB;

21. Red Deer Rebels, Connor Bleakley, C, High River, AB;

22. Brandon Wheat Kings, Jordan Papirney, G, Edmonton, AB.

Start your Profile and Contact coaches and scouts

© 2009 Advancement Sports Group 

Schedule
Location
Alumni
NCAA Commit List
NCAA Recruiting Info
CIS Recruiting Info
ACAC Recruiting Info
WHL Draft List